Poučno naokoli po parku Škocjanske jame
Od izhodišča poti pri informacijskem centru Parka Škocjanske jame nas oznake najprej usmerijo proti muzejskim zbirkam v vasi Škocjan. Prva postojanka je interpretacijski center Škocjan, kjer se obiskovalci spoznajo z različnimi vsebinami, vezanimi na območje parka Škocjanske jame. Center se osredotoča na kontaktno vrsto krasa.
Sprehod se nadaljuje skozi vas Škocjan do osrednjega trga pri cerkvi Svetega Kancijana. Tu lahko izvemo več o sami vasi, izvoru njenega imena in o tem, kako so se tukajšnji prebivalci skozi stoletja prilagodili na življenje na Krasu. Pomanjkanje prsti in pitne vode sta bila namreč v preteklosti velik omejitveni dejavnik poselitve. Za cerkvijo se odpre pogled na sotesko Reke, tik preden ta izgine v podzemlje približno 100 metrov pod vasjo.
Pot nato vodi skozi vas Betanja in po makadamski cesti v dno udornice Sapendol. Rahel vzpon nas pripelje v vas Gradišče, ki leži na robu regijskega parka. Kaj so gradišča in kaj so v preteklosti predstavljala, izvemo pri cerkvici Svete Helene. Tudi Gradišče ima postanka vredno zgodbo, ki se je začela že v 15. stoletju.
Razgledišče na robu vasi Gradišče je idealen prostor za kratek počitek. S čudovitim razgledom na Park Škocjanske jame in okolico s slikovitimi udornicami, nam točka prikaže kras v vsej svoji lepoti. Tu nas čaka predstavitev kontaktnega krasa, katerega šolski primer so prav Škocjanske jame.
Z Gradišča nazaj do izhodiščne točke v Matavunu vodi urejena pešpot. Med povratkom se sprehodimo še mimo udornice Lisična in Štefanjinega razgledišča. Osupljivega razgleda na udornici Veliko in Malo dolino z naravnim mostom ter reko Reko zlepa ne bomo pozabili. Na tem delu tematske poti se dodobra spoznamo s površinskimi kraškimi pojavi.
Med potjo se znajdemo tudi v jami, čeprav tega niti ne opazimo. Gre namreč za jamo, ki je nastala globoko pod površjem, nato pa je sčasoma zgubila strop in postala ena izmed površinskih kraških oblik – brezstropa jama.
Od Štefanjinega razgledišča nas do cilja loči le še približno 200 metrov. Tukaj se lahko okrepčamo v gostišču. Vsi tisti, ki pa si želijo še več znanja in informacij, so vabljeni na ogled muzejske zbirke prvih raziskovanj Škocjanskih jam, ki se nahaja v kletnih informacijskega centra.